Evropska noć muzeja i Međunarodni dan muzeja

Ove godine u subotu i nedelju, 17. i 18. maja proslavljaju se dva najveća „muzejska praznika“ – Međunarodni dan muzeja i Evropska noć muzeja. Međunarodni dan muzeja ustanovila je organizacija ICOM (International Council of Museum) s idejom da kao globalna platforma služi za promociju uloge muzeja. Galerija Matice srpske pripremila je bogat i raznovrstan program, a vrata našeg muzeja biće otvorena za publiku u subotu, 17. maja od 10.00 do 22.00 sata i u nedelju, 18. maja od 10.00 do 18.00 sati. Ulaz u GMS od petka do nedelje biće besplatan.


DETALJNIJE O PROGRAMU:

  • 10.00 sati: Kafa sa upravnicom

U okviru programa otvaranja nove stalne postavke GMS, jedan od najposećenijih je bilo ispijanje jutarnje kafe u salonu sa upravnicom Galerije. Pridružite nam se i ove nedelje u svečanom salonu na kafi, uz koju će se voditi razgovor o radu Galerije, izazovima i iskustvima, kao i kako izgleda svakodnevni muzejski život. Upravnica dr Tijana Palkovljević Bugarski će odgovoriti na svako vaše pitanje.

  • 11.00 sati: Kustosko vođenje kroz izložbu Sport u umetnosti. Umetnost sporta
    dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS

Izložba Sport u umetnosti. Umetnost sporta broji preko 40 umetničkih dela i predmeta nastalih u periodu od 1858. do 2018. godine. Odabrane radove potpisuju brojni umetnici poput Save Šumanovića, Petra Dobrovića, Ivana Tabakovića, Bojana Bema, ali i Henri Mura i Endija Vorhola. Takođe, publika će imati priliku da vidi i sportske rekvizite, medalje i fotografije iz kolekcije Muzeja Jugoslavije i umetničke fotografije iz Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koji svedoče o učešću srpskih i jugoslovenskih sportista na pređašnjim Olimpijskim igrama i o organizaciji najvećih sportskih manifestacija u ondašnjoj državi.

  • 12.00 sati: Konzervatorska priča Pergament i privilegijalne povelje
    Georg Jovanović, konzervator i restaurator

Predavanje obrađuje istoriju, nastanak i razvoj pergamenta kao pisaće podloge, od 2. veka p.n.e. do 20. veka. Poseban segment biće posvećen privilegijalnim poveljama – zvaničnim dokumentima pisanim na pergamentu, kojima se dodeljuju prava, povlastice ili imovina. Biće objašnjen njihov pravni i simbolički značaj, vizuelna i kaligrafska obrada, kao i uloga u potvrdi vladarske vlasti i pravnog poretka. Razmatraće se način izrade ovih povelja, protokol čuvanja, njihova prezentacija u arhivima i muzejima, kao i primeri iz domaće i svetske istorije.

  • 13.00 i 17.00 sati: Kustosko vođenje Hronologija srpske umetnosti
    Ivana Janjić, kustoskinja

Kako je tekao razvoj srpske likovne umetnosti i koje su to umetničke pojave koje je određuju? Krenite na umetničko putovanje kroz modul Hronologija srpske umetnosti i upoznajte se zografskim ikonama, grafikama, slikama, crtežima i skulpturama iz epoha baroka, klasicizma, romantizma, realizma i modernizma.

  • 15.00 sati: Kustosko vođenje kroz izložbu Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi XVIII veka
    msr Goran Vujkov, muzejski edukator

Publici će biti predstavljen život plemstva okupljenog pod okriljem Karlovačke mitropolije tokom XVIII veka kroz više izložbenih celina. Izložba analizira fenomen plemstva iz različitih perspektiva, od sticanja plemićkog statusa, prilagođavanja ličnog identiteta pojedinca zahtevima reprezentativne javnosti kroz poručivanje portreta, prilaganje Crkvi i ktitorske aktivnosti, patronažu umetnosti i kulture, podizanja raskošnih kurija i dvoraca pa do odabiranja lokacija grobnih mesta.

  • 15.30 na ruskom jeziku i 16.30 sati na srpskom jeziku: Predavanje Majka kneza Pavla – Tragedija jedne lepote
    Marija Stoborod Šibanova, kulturološkinja

Priča o sudbini kneginje Aurore Pavlovne Karađorđević, kasnije di Nogera, rođenoj Demidov. Uprkos očiglednoj lepoti, velikom imanju i visokom položaju u društvu, njen život je bio kratak i tragičan.

Datum

Otvaranje: 18. Maj 2025.
Traje do: 18. Maj 2025.

Vreme

10:00 - 18:00

Ulaznica

besplatan ulaz
  • Namenjeno: svim uzrastima