Европска ноћ музеја и Међународни дан музеја

Ове године у суботу и недељу, 17. и 18. маја прослављају се два највећа „музејска празника“ – Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја. Међународни дан музеја установила је организација ICOM (International Council of Museum) с идејом да као глобална платформа служи за промоцију улоге музеја. Галерија Матице српске припремила је богат и разноврстан програм, а врата нашег музеја биће отворена за публику у суботу, 17. маја од 10.00 до 22.00 сата и у недељу, 18. маја од 10.00 до 18.00 сати. Улаз у ГМС од петка до недеље биће бесплатан.


ДЕТАЉНИЈЕ О ПРОГРАМУ:

  • 10.00 сати: Кафа са управницом

У оквиру програма отварања нове сталне поставке ГМС, један од најпосећенијих је било испијање јутарње кафе у салону са управницом Галерије. Придружите нам се и ове недеље у свечаном салону на кафи, уз коју ће се водити разговор о раду Галерије, изазовима и искуствима, као и како изгледа свакодневни музејски живот. Управница др Тијана Палковљевић Бугарски ће одговорити на свако ваше питање.

  • 11.00 сати: Кустоско вођење кроз изложбу Спорт у уметности. Уметност спорта
    др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС

Изложба Спорт у уметности. Уметност спорта броји преко 40 уметничких дела и предмета насталих у периоду од 1858. до 2018. године. Одабране радове потписују бројни уметници попут Саве Шумановића, Петра Добровића, Ивана Табаковића, Бојана Бема, али и Хенри Мура и Ендија Ворхола. Такође, публика ће имати прилику да види и спортске реквизите, медаље и фотографије из колекције Музеја Југославије и уметничке фотографије из Музеја савремене уметности у Београду, који сведоче о учешћу српских и југословенских спортиста на пређашњим Олимпијским играма и о организацији највећих спортских манифестација у ондашњој држави.

  • 12.00 сати: Конзерваторска прича Пергамент и привилегијалне повеље
    Георг Јовановић, конзерватор и рестауратор

Предавање обрађује историју, настанак и развој пергамента као писаће подлоге, од 2. века п.н.е. до 20. века. Посебан сегмент биће посвећен привилегијалним повељама – званичним документима писаним на пергаменту, којима се додељују права, повластице или имовина. Биће објашњен њихов правни и симболички значај, визуелна и калиграфска обрада, као и улога у потврди владарске власти и правног поретка. Разматраће се начин израде ових повеља, протокол чувања, њихова презентација у архивима и музејима, као и примери из домаће и светске историје.

  • 13.00 и 17.00 сати: Кустоско вођење Хронологија српске уметности
    Ивана Јањић, кустоскиња

Како је текао развој српске ликовне уметности и које су то уметничке појаве које је одређују? Крените на уметничко путовање кроз модул Хронологија српске уметности и упознајте се зографским иконама, графикама, сликама, цртежима и скулптурама из епоха барока, класицизма, романтизма, реализма и модернизма.

  • 15.00 сати: Кустоско вођење кроз изложбу Племство у српској визуелној култури XVIII века
    мср Горан Вујков, музејски едукатор

Публици ће бити представљен живот племства окупљеног под окриљем Карловачке митрополије током XVIII века кроз више изложбених целина. Изложба анализира феномен племства из различитих перспектива, од стицања племићког статуса, прилагођавања личног идентитета појединца захтевима репрезентативне јавности кроз поручивање портрета, прилагање Цркви и ктиторске активности, патронажу уметности и културе, подизања раскошних курија и двораца па до одабирања локација гробних места.

  • 15.30 на руском језику и 16.30 сати на српском језику: Предавање Мајка кнеза Павла – Трагедија једне лепоте
    Марија Стобород Шибанова, културолошкиња

Прича о судбини кнегиње Ауроре Павловне Карађорђевић, касније ди Ногера, рођеној Демидов. Упркос очигледној лепоти, великом имању и високом положају у друштву, њен живот је био кратак и трагичан.

Датум

Отварање: 18. мај 2025.
Траје до: 18. мај 2025.

Време

10:00 - 18:00

Место

Галерија Матице српске, Трг галерија 1

Улазница

бесплатан улаз
  • Намењено: свим узрастима