Кроз разноврсне теме и наративе, изложбе преносе разноврсне поруке уметничких предмета и образују нас како о уметности, тако и о њиховим ствараоцима.

Спорт у уметности. Уметност спорта

Изложба броји 44 уметничка дела и предмета насталих у периоду од 1858. до 2018. године. У Културном центру Србије представљена су одабрана дела из колекције Галерије Матице српске, Музеја савремене умјетности Републике Српске, Музеја Југославије, Галерије слика „Сава Шумановићˮ у Шиду, Музеја савремене уметности у Београду, Галерије Српске академије наука и уметности и Куће Легата у Београду. Одабране радове потписују уметници Сава Шумановић, Иван Радовић, Петар Добровић, Иван Табаковић, Стева Тодоровић, Петар Омчикус, Душан Тодоровић, Бојан Бем, Урош Ђурић и Томислав Петернек, али и Хенри Мур, Енди Ворхол, Сај Твомбли, Микеланђело Пистолето, Готфрид Хелнвајн и Џејмс Розенквист. Такође, париска публика ће имати прилику да види и спортске реквизите, медаље и фотографије из колекције Музеја Југославије и уметничке фотографије из Музеја савремене уметности у Београду.

Прочитај више

Датум отварања:
20. јун 2024.

Трајање изложбе:
20. јул 2024.

Место:
Културни центар Србије у Паризу

Свесно напуштање реалности: Сава Секулић и Илија Босиљ

Изложба Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић представља 67 радова ова два уметника из различитих музејских колекција, а прате је и два документарна филма: филм о Илији Босиљу дело је редитеља Жике Митровића настало у продукцији Центарфилма, док филм о Сави Секулићу потписује Слободан Пешић и нуди и сегменте разговора са самим уметником. Изложбу допуњује документација међу којом је и писмо Жана Дибифеа о Илијиној уметности настало када га је Дибифе уврстио у своју колекцију (која данас чини Collection dell’Art Brut у Лозани). С обзиром на значај уметничких опуса који су изложени, јер се ради о два међународно најпризнатија аутора из домена сирове уметности, али и о опусима који се од самог настанка крећу на граничном подручју савремене и арт брут уметности, изложба има и одређен теоријско уметнички аспекат који доприноси њеном значају.

Прочитај више

Датум отварања:
14. јун 2024.

Трајање изложбе:
1. септембар 2024.

Место:
Изложбене сале „Миливој Николајевић“, Галерија Матице српске

Поморишац – Васа Поморишац

Поморишчев уметнички пут развијао се од родног Модоша, преко Загреба, Минхена и Београда, па све до Лондона и Париза. О његовој признатости у свету уметности сведоче бројне поруџбине и дела изведена у различитим медијима, разноврсне тематике и за различите потребе – од портрета, религиозних и митолошких композиција у уљу, преко историјских и народних мотива у фреско-сликарству, витражима и илустрацијама за књиге, до нацрта за новчанице, али и добар пријем код критике и позитивна мишљења тадашње стручне јавности, колега и друштва уопште. Такође, сарадња са Матицом српском није изостала. Био је последњи, једанаести стипендиста Матице српске, због чега није случајно што је јубилеј 175 година Галерије Матице српске, који је започет изложбом дела првог стипендисте Уроша Предића, заокружен изложбом дела Васе Поморишца.

Прочитај више

Датум отварања:
13. јун 2024.

Трајање изложбе:
8. септембар 2024.

Место:
Музеј наивне и маргиналне уметности, Јагодина