Европска ноћ музеја и Међународни дан музеја
Ове године у суботу и недељу, 17. и 18. маја прослављају се два највећа „музејска празника“ – Међународни дан музеја и Европска ноћ музеја. Међународни дан музеја установила је организација ICOM (International Council of Museum) с идејом да као глобална платформа служи за промоцију улоге музеја. Галерија Матице српске припремила је богат и разноврстан програм, а врата нашег музеја биће отворена за публику у суботу, 17. маја од 10.00 до 22.00 сата и у недељеу, 18. маја од 10.00 до 18.00 сати. Улаз у ГМС од петка до недеље биће бесплатан.
ДЕТАЉНИЈЕ О ПРОГРАМУ:
- 11.00 сати: Креативна радионица за децу Симболи части и храбрости
Јесте ли знали да и ваша породица може имати свој грб? На шта вас асоцира када чујете реч хералдика? Можете ли да замислите симболе који представљају храброст, заједништво или снагу? Ове суботе открићемо како су настајали грбови, шта су представљали симболи на њима и од којих материјала су били направљени.У креативном делу радионица, млађа деца ће имати прилику да осмисле и направе грб наше радионице, док ће тинејџери истраживати грбове познатих племићких породица, открити њихове тајне симбола, боја и порука.
Радионице се организују за максимално 15 деце узраста од 5 до 9 година и од 10 до 13 година у два термина. Учешће детета на радионици потребно је пријавити попуњавањем електронског упитника. Линк за пријаву: https://forms.gle/Ri2PDSGzCQgkxeoF7
- 12.00 сати: Конзерваторска прича Конзерваторско-рестаураторски третмани изведени на портрету Андреје Андрејевића
мср Ивана Добромиров, конзерваторка
Конзерваторка мср Ивана Добромиров представиће како је текао конзерваторски рад на портрету Андреје Андрејевића који је изложен на изложби Племство у српској витзуелној култури XVIII века. На предавању ћемо се бавити портретом Андреје Андрејевића из конзерваторско-рестаураторске перспективе и техничке заштите уметничких дале. Причаћемо о историјиским техникама конзервације и рестаурације, савременим приступима и методама изведеним на делу и исходима третмана. Кроз презентацију и визуелне приказе процеса рада публика ће имати прилику да види и сагледа техничку страну заштите уметничких дела из праксе конзерваторске радионице Галерије Матице српске.
- 13.00 и 17.00 сати: Кустоско вођење Хронологија српске уметности
мср Станислава Јовановић Миндић, кустоскиња
Како је текао развој српске ликовне уметности и које су то уметничке појаве које је одређују? Крените на уметничко путовање кроз модул Хронологија српске уметности и упознајте се зографским иконама, графикама, сликама, цртежима и скулптурама из епоха барока, класицизма, романтизма, реализма и модернизма.
- 15.00 сати: Ауторско вођење кроз изложбу Племство у српској визуелној култури XVIII века
др Александра Человски, кустоскиња
Публици ће бити представљен живот племства окупљеног под окриљем Карловачке митрополије током XVIII века кроз више изложбених целина. Изложба анализира феномен племства из различитих перспектива, од стицања племићког статуса, прилагођавања личног идентитета појединца захтевима репрезентативне јавности кроз поручивање портрета, прилагање Цркви и ктиторске активности, патронажу уметности и културе, подизања раскошних курија и двораца па до одабирања локација гробних места.
- 16.00 – 17.30 сати: Креативна радионица за тинејџере Симболи части и храбрости
Јесте ли знали да и ваша породица може имати свој грб? На шта вас асоцира када чујете реч хералдика? Можете ли да замислите симболе који представљају храброст, заједништво или снагу? Ове суботе открићемо како су настајали грбови, шта су представљали симболи на њима и од којих материјала су били направљени.У креативном делу радионица, млађа деца ће имати прилику да осмисле и направе грб наше радионице, док ће тинејџери истраживати грбове познатих племићких породица, открити њихове тајне симбола, боја и порука.
Радионице се организују за максимално 15 деце узраста од 5 до 9 година и од 10 до 13 година у два термина. Учешће детета на радионици потребно је пријавити попуњавањем електронског упитника. Линк за пријаву за тинејџере: https://forms.gle/iVXDLM3t2eZrUZjn7
- 18.00 сати: Са конзерватором на ТИ
Посетиоци Ноћи музеја имаће прилику да завире у недоступне делове Галерије Матице српске – конзерваторске атељее. Уз разговор са конзерваторима сазнаћете како се рестаурирају и конзервирају уметничка дела различитих материјала – од слика на платну до рамова и скулптура.
- 19.00 сати: Предавање Руски племићи српског порекла
Марија Стобород Шибанова, културолошкиња
Предавање Руски племићи српског порекла биће посвећено томе како су се појавили Срби у Русији у доба Петра Великог, како су у Руском царству настале племићке породице српског порекла и како су се најчувенији од тих племића прославили као војсковође, гувернери и дипломате.
- 20.00 сати: Кустоско вођење кроз изложбу Спорт у уметности. Уметност спорта
Урош Ђурић, уметник
На који начин спорт инспирише уметнике да стварају аутентична уметничка дела и како се приказује спорт у уметности сазнајте на кустоском вођењу уметника Уроша Ђурића. Изложба представља преко 40 уметничких дела, фотографија и спортских реквизита, међу којима су и два рада Уроша Ђурића о којима ће уметник нешто више рећи заинтересованој публици.